SEO

SEO Nedir? Neden önemlidir? SEO nasıl yapılır?

Merhaba dostlar,

SEO açılımı Search Engine Optimization, Türkçedeki karşıtıyla “Arama Motoru Optimizasyonu”dur.

SEO, internet sitenizin seo ayarları düzgün bir biçimde yapıldığı takdirde internet siteniz, arama motorlarının gözünde ön plandadır. Eğer internet sitenizde seo düzgün bir şekilde çalışıyorsa hem ziyaretçi sayınız artar, hem de aranılan kelimelerde internet siteniz üst sıralarda çıkar.

SEO, 2 aşamadan oluşmaktadır.

[info]Eğer internet siteniz üzerinden bir reklam, satış vb. gibi işler yapacaksanız sitenizde seo’nun olduğuna dikkat etmelisiniz. [/info]

SEO‘yu, Google üzerinden değerlendirelim.

SEO, internet sitenizde aktif bir şekilde çalışıyorsa, Google Botlar internet sitenizi eksiksiz ve düzgün bir şekilde tarar. İnternet sitenizdeki bilgiler düzenli bir şekilde tarandıktan sonra bu bilgiler Google Bot tarafından kayıt edilir. Daha sonra ise bu bilgiler bir araya gelir ve internet siteniz google aramalarında üst sıralarda yer alır.

Yalnız size şöyle bir şey söylemeliyim.

Diyelim ki internet siteniz bir blog. Bu internet sitenizde 500 adet konu var ve bu konuların tümü +500 kelimeden oluşuyor fakat arama motorlarına baktığınızda sizden daha düşük durumda olan bloglar sizden daha üst sıralarda.

Bunun 2 sebebi vardır.

İlk sebebi;

○ Arama motoru, internet siteniz üzerinde yeteri kadar yetkili değildir. (Yani Google Botların, internet sitenizi yeteri kadar tarayamamış olmasıdır.)

İkinci sebebi;

○ Diğer internet siteleri, Arama Motorunu manipüle etmiştir. (Yani o internet siteleri farklı farklı yollarla bir diğer tabirle hilelerle Arama Motorunu kandırabilmiş ve o arama motorunda üst sıralarda yer alabilmiştir.)

SEO Nasıl Yapılır?

İnternet sitenizin botlar tarafından düzgün taranabilmesi

İnternet siteniz botlar tarafından kolay bir şekilde taranabilmesi gerekmektedir. İnternet siteniz eğer botlar tarafından kolay bir şekilde taranmaz ise botlar internet sitenizden hemen çıkabilir. Eğer bir blog üzerinden çalışacak iseniz tanınmış ve uygun olan CMS’ler kullanmalısınız. (Blogger, Magento, WordPress)

SEO’nun düzgün çalışabilir olması

Botların, internet sitenizi tarayabilmesi ve hiç çıkmaması için internet siteniz için olan site içi ve site dışı seo’nun kurulmuş olması gerekmektedir.

○ Peki Site içi seo nedir?

Kaliteli/Orjinal içerik var mı?

Arama motorları her zaman emek verilmiş olan, içerisinde uğraşılmış bir internet sitesine önem verir. Bunun için internet sitenizdeki içeriklerin tamamen kendinize (internet sitesine/size) ait olması gerekmektedir. İçerikleri dış sitelerden kopyalamıyor, orjinal içerikler üretiyor iseniz, seo’nun bir kuralını yerine getirmişsinizdir.

Herkes tarafından aranılan konular var mı?

İçerikleriniz bilinmeyen şeylerden oluşuyor ise internet siteniz hit almaz. Bunun sebebi, ziyaretçi, içerikleriniz ile alakalı bir konuyu arama motorundan aramamaktadır. Bunun yerine herkes tarafından bilinen konular ile ilgili içerikler üretmelisiniz.

Başlık, meta ve anahtar kelimeler uygun mu?

İçeriklerinize kolayca aranabilen başlıklar, meta açıklamalar ve anahtar kelimeler girmelisiniz. Eğer bunun tam tersini yaptınız diyelim. Sizin konunuzla bir başka şahısın konuları aynı fakat başlıklar, meta açıklamalar ve anahtar kelimeler farklı. Ziyaretçi sizin internet siteniz yerine o şahısın internet sitesine girdi. Bunun sebebi ziyaretçi, sizin oluşturduğunuz başlıklar… yerine o şahısın oluşturduğu başlıklara giriş yapmıştır ya da o başlıklar arama motorunun üst sırasında olduğu için ziyaretçi o internet sitesine giriş yapmıştır.

Linkler nasıl yapılandırıldı?

İçeriklerin linkleri düzgün bir şekilde yapılandırılmamış ise bu seo açısından uygunsuzdur. Örnek olarak x bir makale, “https://berkaybozkurt.com/?=3143546.html” gibi bir linkte gözüküyorsa bu uygunsuz olarak kabul edilir. Fakat bunun tam tersi x bir makale, “https://berkaybozkurt.com/x ya da https://berkaybozkurt.com/konu/x” gibi linkler üzerinden yapılandırılmış ise internet siteniz, seo bakımından uygundur.

○ Peki site dışı seo nedir?

Backlinkler, internet siteniz için avantaj sağlıyor mu?

Backlinkler her zaman siteniz için avantaj sağlamayabilir. Eğer tanınmayan, değişik backlinkler sunan bir yerden backlink alırsanız internet siteniz, arama motoru tarafından yasaklanabilir.

Düzgün, yerinde backlinkler var mı?

Backlinkleri, internet sitem daha kaliteli olsun diye sınırın üstüne çıkarmayın. Yerinde ve dozunda backlink kullanın.

Ziyaretçilerin, internet sitenize sadık olması/girdiği gibi çıkmaması

Bir çok şahsın yaptığı hatalardan birisi bu. Site sahibi sadece, internet sitesi ile ilgileniyor, ziyaretçi için gerekli olan materyali ziyaretçiye sunmuyor. Kısaca sadece seo için çalışmayınız. Bu işi aynı oranda yapınız. Yani seo ile çalıştığınızda, kendinize bir zaman ayırın ve bu zamanda bu materyali ziyaretçiye sunun.

 

 

Etiketler

Berkay BOZKURT

Bilgisayar bağımlısı, programlama dilleri ile arası çok iyi olan bir blogger.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alıntı içerik yasaktır. Kontrol edilecektir. İçerik göndermek içinTIKLAYIN
+ +
Close
Close

Reklam engelleyici algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamasını devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün