Sağlık

Vücudumuzda kaç tane kemik var

Merhaba dostlar,

Kemikler, iskelet sistemimizi oluşturur. İskelet sistemimiz, yürümemizi, koşmamızı, konuşmamızı… sağlar. Kısacası iskelet sistemimiz olmadan canlı hayatı var olamaz. İskelet sistemimiz, vücudumuzda 4 ana kısımdan oluşur. Bunlar; kafatasımız, göğüs kafesimiz, kollarımız ve bacaklarımız’dır.

Peki vücudumuzda kaç tane iskelet var? Hiç merak ettiniz mi?

İskelet sistemi; çocuklarda 300, yetişkin insanlarda ise 200 ile 206 arasındadır.  (Yetişkin bir bireyin iskeleti normalde 206’dır. Fakat bazı hastalıklardan dolayı iskelet sistemi 200 olabilir.)

İskelet sistemi çocuklarda 300 iken, yetişkinlerde neden 200 ile 206 arasında?

Yaşımız ilerledikçe iskeletlerimiz de büyür ve gelişir. Yaşımızın ilerlemesi sebebiyle bazı kemiklerimiz, diğer kemiklerle birleşir. Bunun en basit örneği şudur: Örnek olarak bir bebek saatlerce aşağıdaki fotoğraftaki gibi durabilir.

Fakat yetişkin bir birey, bu şekilde oturursa beli veya bacakları ağrıyabilir. Bunun sebebi çocuktaki iskeletlerin daha fazla olması, yetişkin bireyin ise daha az olmasıdır.

Hangi bölgemizde ne kadar kemik var?

Kafa (29 Kemik)

Sağlıklı bir bireyin kafasında toplam 29 kemik bulunur. Yüzümüzde 14, kafamızda 8, kulağımızda 6, dilimizde ise 1 adet, toplam 29 kemik vardır.

Kol Kemiği (60 Kemik)

Sağlıklı bir bireyin kolunda 30 adet kemik bulunur. İki kolumuzdaki kemiğin sayısı ise 60 adettir. Buna el ve parmak kemiklerimizde dahildir. 1 adet döner kemik, 1 adet pazı kemiği, 14 adet parmak kemiği, 8 adet bilek kemiği, 1 adet kol kemiği, 5 adet el kemiği, toplam 30 kemik vardır.

Göğüs Kafesi (25 Kemik)

Sağlıklı bir bireyin göğüs kafesinde 25 kemik vardır. 12 adet sağ göğüs kafesinde, 12 adet sol göğüs kafesinde, 1 adet ise göğüs kafesindeki orta kemik ile birlikte toplam 25 adet kemik, göğüs kafesimizde bulunur.

Bacak kemiği (60 Kemik)

Sağlıklı bir bireyin bacaklarında 60 adet kemik vardır. Bacaklardaki kemik sayısına, ayak ve parmak kemiklerimizde dahildir. 1 adet uyluk kemiği, 1 adet diz kapağı, 1 adet kaval kemiği, 1 adet baldır kemiği, 5 adet ayak kemiği, 14 adet parmak kemiği, 7 adet ayak bileği kemiği olmak üzere bacağımızda toplam 30 kemik vardır. 2 kolumuz ile bu kemik sayısı 60 adettir.

 

Etiketler

Berkay BOZKURT

Bilgisayar bağımlısı, programlama dilleri ile arası çok iyi olan bir blogger.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alıntı içerik yasaktır. Kontrol edilecektir. İçerik göndermek içinTIKLAYIN
+ +
Close
Close

Reklam engelleyici algılandı

Lütfen reklam engelleyici uygulamasını devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün